انواع خاک رسوبی

انواع خاک رسوبی

انواع مختلف خاک :

انواع خاک

انواع خاک

خاک اسیدی:

خاکهایی که PH پایین تر از 6 دارند و در ترکیب آنها از کودهای حیوانی و خاک برگ ….استفاده شده است.

خاک برگ:

بقایای گیاهان که از روی هم انباشتن و تجزیه برگ ها در شرایط بخصوص حاصل میشود . خاک برگ انواع مختلفی دارد که از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی با هم اختلاف دارند و بستگی به نوع گیاهی دارد که از برگ آن جهت تهیه خاک برگ استفاده میشود. خاک برگ معمولی که از تجزیه برگهای مختلف گیاهان حاصل میشود و برای اینکار در فصل پاییز که برگ درختان میریزد آنها را جمع آوری کرده و در گودالی به عمق های مختلف ریخته و بعد از مدتی در اثر تخمیر پوسیده شده و به خاک برگ تبدیل میشوند . برای اینکه تخمیر سریعتر انجام پذیرد روی آنها را با خاک پوشانده و هر چند روز یکبار خاک را آبیاری میکنند و به هم میزنند و بعد از چندین ماه تا یکسال این برگ ها پوسیده میشود . سپس آنها را سرند کرده و بصورت خاک نرم قهوه ای در می آید و با سایر خاکها مخلوط میکنند و مورد استفاده قرار میگیرد.

 خاک قلیایی:

خاکی که  PH آن بالای 7 می باشد. در بیشتر خاک های ایران به دلیل عناصر معدنی و شیمیایی موجود , PH خاک ها بالای 7 هستند.

خاک گلدانی

خاک گلدانی

خاک آهکی:

به خاکهایی گفته میشود که دارای آهک ( caco2 ) و از نظر کلسیم غنی باشد . بیشتر خاک های رسی با مقدار آهک بیشتر از 15% , خاک های آهکی گفته میشوند . حضور آهک برای تعدادی از گیاهان لازم و ضروری میباشد . در بعضی موارد خاکهایی که کمبود کلسیم دارند را میتوان با خاک های آهکی اصلاح کرد.

خاک باغچه:

شامل خاک رس و ماسه و کود دامی… میباشد که برای کشت اکثر گیاهان باغچه ای مناسب است . خاک باغچه نیاز دارد که هر ساله با کودهای آلی و شیمیایی تقویت شود.

خاک رسی:

این نوع خاکها از نظر کشاورزی مناسب نمی باشند زیرا به دلیل سنگینی این نوع خاک , گیاهان به خوبی نمیتوانند در این خاک ریشه زایی کنند و جهت اصلاح این نوع خاکها از موادی مانند کود دامی , پرلیت یا ماسه , خاک برگ , کمپوست… استفاده می شود.

خاک هوموس:

خاک هوموس

خاک هوموس

شبیه به خاک جنگلی می باشد که در اثر تجزیه کامل آثار و بقایای گیاهان مختلف مانده در سطح جنگل یا در زیر خاک تولید میشود . این خاک بسیار حائز اهمیت بوده و منبع بسیار غنی میباشد که جهت کشت بسیاری از گیاهان مناسب است.

خاک لوم:

مخلوطی از خاک رس , خاک ماسه ای , خاک برگ و مواد آلی میباشد . خاکی که از طغیان آب در کنار رودخانه ها باقی میماند را نیز خاک لوم میگویند که از نظر مواد غذایی بسیار غنی بوده و جزو بهترین خاک های کشاورزی بشمار میرود و جهت کشت اغلب گیاهان بسیار مناسب میباشد.

خاکهای شنی یا ماسه ای:

خاکهای رنگی

خاکهای رنگی

خاک هایی که از نظر بافت دارای مقدار زیادی شن و ماسه هستند . نفوذ پذیری این خاکها زیاد است . این نوع خاک از نظر مواد تغذیه ای فقیر میباشد و برای اصلاح این نوع خاکها میتوان ا راز خاک رس , کود آلی و خاک برگ استفاده نمود.در طبیعت، در بیشتر بستر گیاهان ماسه وجود دارد و سبب زهکشی و تنفس گیاه در دوران رشد میشود.

شرکت لوتوس شیمی فلات ماد با بهره گیری از علم روز محققین و کارشناسان، شما را در زمینه مشاوره علمی و ارتقائ دانش کشاورزی همراهی خواهد کرد.