مواد شیمیایی

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی

واژه اکسیر به معنای خیسانده (elixir) که به جوهره هر ماده اشاره دارد و با ترکیب وتجزیه مواد می تواند مفاهیم خود را آموزش داده و آن را بنیان علم شیمی دانست البته خود ریشه واژه شیمی برگرفته از عبارت کیمیا که نام یکی از علوم پنجگانه خفیه (بصورت مخفی ) در دوران کهن است . کوشش‌های نخستین بشر برای فهمیدن ما هیت و طبیعت مواد و بیان چگونگی و نحوه دگرگونی آن‌ها ناموفق بود. اندک اندک کوشش‌ها برای تبدیل مواد کم ارزش (که به وفور یافت در طبیعت یافت می شوند) به مواد ارزشمندی چون طلا ، نقره برنز، آهن و …. منجر به پیدایی دانش کیمیاگری گردید. هر چند در ظاهر دانش کیمیاگری به خواست اصلی خود (تبدیل مس به طلا) نرسید، اما نتایج حاصله در این راه به اندوخته گرانبهایی تبدیل شد که اساس علم شیمی مدرن بر آن پایه ها استوار گردیده است.
علم شیمی کلا به دو شاخه شیمی معدنی و شیمی آلی تقسیم می گردد که حوضه شیمی آلی بیشتر موادی نفتی و عمدتاً موادی را در بر میگیرد که عنصر کربن در آنها به عنوان بنیان ترکیب قرارگرفته باشد و به مطالعه میلیون‌ها ترکیب شیمیایی دارای اتم‌های عنصر کربن، غیر از ترکیباتی چون دی‌اکسید کربن، کربن مونوکسید، ترکیبات سیانیدی و کربنات‌ها می‌پرداز و شیمی معدنی نیز عمدتا در مورد خواص برخی ملکولها و سایر مواد که شیمی آلی بر روی آنها تأکید ننموده است می پردازد.
شیمی تجزیه، که به تعیین ترکیبات مواد و اجزای تشکیل دهنده آن‌ها می‌پردازد.
شیمی فیزیک، که پایه و اساس کلیه شاخه‌های دیگر را تشکیل می‌دهد، و شامل ویژگی‌های فیزیکی مواد و ابزار تئوری بررسی آنهاست.
زیست‌شیمی، مطالع فرایندهای شیمیایی در سازوارههای زیستی است. زیست‌شیمی با ساختار و عمل‌کرد اجزاء سلولی مثل پروتئینها، کربوهیدراتها، لیپیدها، اسیدهای نوکلئیک، و انواع دیگرزیست‌مولکولها سر و کار دارد.
علم شیمی این توان را به انسان بخشیده است که از طریق تجزیه و ترکیب عناصر و مواد خام به مواد گوناگون و از طرق تبدیل این مواد به محصولات مورد نیاز صنایع دیگر را تولید نماید، که عمده فعالیت پالایشگاه‌ها و واحدهای پتروشیمی که مواد خام نفتی را به موادی چون سوخت، حلال، پلاستیک، رزین و… تبدیل می‌کنند را می توان به عنوان صنایع شاخص این حوضه معرفی نمود.
توان هر کشور در علم شیمی در صنایع شیمیایی آن کشور نمود پیدا می نماید که یکی از شاخصهای اصلی صنعتی بودن یک کشور محسوب می گردد زیرا که ارزش افزوده ایجاد شده توسط این صنایع می تواند سهم قابل توجهی از صادرات هر کشوری را به خود اختصاص دهد.
لذا شرکت لوتوس شیمی فلات ماد بر آن شده است تا با تسهیل روشهای بازرگانی با ارائه خدمات متمایز توسط استفاده از امکانات بروز و نیروهای مجرب و متعهد، مشتریان خود را در امر تاًمین مواد اولیه مورد نیازشان از داخل و یا خارج کشور یاری نماید.